A craniosacralis terápia anatómiája
A cranio-sacralis rendszer egy erős félig-zárt hidraulikus rendszer a dura materen (kemény agyhártya) belül, amely körülveszi az agyat és a gerincvelőt, ebben fejlődik az agy és az idegrendszer. Ez egy membránútvonal, amely a fej belső felületén kezdődik és a gerincvelő belső burkán át a keresztcsontig húzódik. Ebben termelődik és kering az agyi-gerincvelői folyadék.
Az agyi-gerincvelői folyadék termelődése, felszívódása és keringése egy ritmust hoz létre, melyet cranio-sacralis ritmusnak nevezünk. A cranio-sacralis ritmust úgy kell elképzelni, mint ahogy a szívverésünknek és légzésünknek is van ritmusa, úgy az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának is van, és tapintással érzékelhető.
A cranio-sacralis terápiával az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának ritmusát megállapítva és befolyásolva érjük el a gyógyító hatást. Ha a ritmus nem egyenletes, az fizikai vagy érzelmi traumák elraktározódása általi blokkokat jelez a kötőszövetben. Ha feszülés van a kötőszövet egy részében, az az egész rendszerre kihat és akadályozza az agyi-gerincvelői ritmus egyenletes áramlását. Ha a kötőszövet egy adott irányba elhúzódottá válik, és a blokk hosszú ideig fönnáll, akkor a szervezet alkalmazkodik és a kötőszövetben máshol is blokkok keletkeznek. Ezáltal az agyi-gerincvelői folyadék nem tud egyenletesen keringeni, így az egész szervezetünket irányító idegrendszer munkája is akadályozott. Amíg ezeket a blokkokat nem oldjuk fel, folyamatos fájdalom jelentkezhet, vagy kiinduló pontja lehet újabb betegségeknek. Mivel a cranio-sacralis rendszer az agytól indul és a keresztcsontig tart, ezért könnyen megeshet, hogy a gerinc alsó részét ért sérülés vagy trauma kihathat a koponyára is.
A cranio-sacralis ritmus érzékelésének segítségével a szöveteken keresztül érzékelni lehet a szervezeten belüli blokkokat, amelyek akadályozzák a folyadék egyenletes áramlását. Ezért olyan hatásos a cranio-sacralis terápia!
E ritmust kitapintva nagyon finom érintésekkel az izmokon, szöveteken keresztül feloldhatóak a blokkok, és a koponyacsontok enyhe mozgatásával is segítünk a szervezetnek, hogy az agyi-gerincvelői folyadék akadály nélkül áramolhasson. Azáltal, hogy feloldjuk a blokkokat, a cranio-sacralis folyadék mintha átöblítene és kitisztítana bennünket, megadva a segítséget ahhoz, hogy helyre álljon a szervezet belső egyensúlya.